Anglia w RPA 4. Test: Wanderers

Ostani Test w serii. Anglia prowadziła 2-1 po trzech spotkaniach. Po upokarzającej przegranej w trzecim meczu, RPA wprowadziła następujące zmiany w zespole: Pretorius za Rabada’ę, Bavuma za Maharaję oraz Hendricks (debiut) za Patersona. Rabada został ukarany za jego raczej przesadne, melodramatyczne wręcz, celebrowanie zdobytych wyketów, które to zazwyczaj odbywały się tuż obok wyeliminowanych batsmenów. Anglicy wprowadzili dwie zmiany. Jedna wymuszona tuż przed meczem, podczas rozgrzewki okazało się, że Archer jednak nie zdoła grać. Zamiast niego Wood. Druga zmiana to Woakes, który zajął miejsce Bessa. Pierwszego Dnia mecz rozpoczął się dopiero o 12.20 czasu lokalnego (13.20 CET) z powodu deszczu. Du Plessis po raz siódmy z kolei przegrał toss. Root ponownie wybrał batting, ale tym razem była to bardzo ryzykowna decyzja z powodu zmiennych warunków atmosferycznych.

Stadion New Wanderers w Jahanesburgu to jeden z kultowych amfiteatrów światowego krykieta. Z uwagi na architekturę nosi także miano areny walki byków. Niestety Pierwszego Dnia (piątek) trybuny świeciły pustkami. Plansza na tym polu słynie z szybkości i wysokiego odbicia. Szpaler przybocznych stoi zazwyczaj głęboko, jak wataha wilków w oczekiwaniu na szybujące krawędzie. Angielscy otwieracze rozpoczęli nerwowo, ale bardzo szybko okrzepli. Atak RPA wydawał się kompletnie bezzębny. Podczas pierwszej sesji cała piątka miotaczy RPA – Philander, Hendricks, Nortje, Paterson, Pretorius – próbowała szczęścia, ale bezskutecznie. Crawley (66) i Sibley (44) niemalże rutynowo grali aż do przerwy i doprowadzili do stanu 100-0, najwyższy bilans otwarcia Anglików od 2016 roku. W wieczornej sesji padły cztery wykety; dwóch otwieraczy, a później Denly i Stokes (2). Trzy ostatnie skalpy przejął pewnie van der Dussen na pozycji pierwszego przybocznego. Denly zagrał tym razem mniej konserwatywnie uderzając agresywnie, jakby zdjęto mu kajdany z nóg. Zmierzył się z 35 piłkami, z których zdobył 27 ranów. Anglicy dokończyli swój pierwszy innings Drugieg Dnia po lunchu, z imponującym wynikiem 400.

Anglia w RPA: 4. Test (Trzeci Dzień). Wanderers (Johanesburg). 26 stycznia 2020.

RPA musiała wygrać Test, aby uratować serię. Początkowo Elgar i Malan grali rezolutnie, uporczywie blokując i uderzając tylko przewidywalne piłki. Przetrwali do popołudniowej herbaty, ale w ostatniej sesji dnia poległo aż sześć wyketów. Zazwyczaj skuteczność battingu jest odwrotnie proporcjonalna do jakości miotania. Anglia po prostu nie pozwalała RPA grać. Wzbierająca niemoc doprowadziła do frustracji, która szybko przekształciła się  w wymuszone błędy. Pierwsza ofiara to Malan (15). Następnie van der Dussen (0), który rozczarował jako numer 3. Wydawało się, że Elgar (26) i du Plessis (3) wstrzymają potop, odpowiednio jednak Stokes i Woakes umieli skutecznie przebić linię obrony. Du Plessis sprawiał wrażenie pogodzonego z losem kapitana tonącego okrętu. Bilans na koniec Trzeciego Dnia: 88-6.

Następnego ranka de Kock (76) fechtował klasycznie, ale stał się czwartą z pięciu ofiar doskonale grającego Wooda. Dorobek pierwszego inningsu RPA to 183, deficyt 217. Teoretycznie Root mógł wymusić kontynuację, ale postanowił dać odpocząć miotaczom. Anglicy przetrwali dwie sesje. Do herbaty padły dwa wykety: Crawley (24) oraz Denly (8). Następnie w ostatniej sesji dnia pozostałe osiem. Debiutant Hendricks w końcu wstrzelił się zdobywając aż pięć wyketów, wiekszość to zadry widowiskowo przejmowane na tyłach. Zanim ustąpili pola, Anglicy dodali następne 248 rany. RPA potrzebowało w sumie 465 do wygranej, mając całe dwa dni  przed sobą. Déjà vu. To już kiedyś grano.

W finalnym rozdaniu van der Dussen (98) dla odmiany zagrał jak doświadczony numer 3, ale Wood podciął mu skrzydła tuż przed dziewiczą setką. Du Plessis (35) został czysto usunięty przez Stokesa kilka piłek wcześniej. To był początek końcowej procesji, do której niespodziewanie szybko dołączył także de Kock (39), a zaraz za nim reszta.  Anglia wygrała mecz już Czwartego Dnia różnicą 191 ranów oraz całą serię imponującym wynikiem 3-1. Następny przystanek testowy dla Anglii to Sri Lanka w marcu, a dla RPA to prawdopodobnie Indie Zachodnie dopiero w lipcu.

Karta wyników. Skróty.

Jerzy ‚Jurand’ Suchodolski

27 stycznia 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s