Anglia w RPA 1. Test: Centurion

Do pierwszego z czterech Testów w Republice Południowej Afryki Anglia przystąpiła w następującym składzie: Burns, Sibley, Denly, Root (k), Stokes, Bairstow (wk), Buttler, Curran, Archer, Anderson, Broad. RPA natomiast wystawiło minimalnie odmłodzony zespół: Markram, Elgar, Hamza, van der Dussen, du Plessis (k), de Kock (wk), Pretorius, Philander, Maharaj, Rabada, Nortje. W obozie angielskim wrócił Anderson po ponad półrocznej przerwie. W zespole The Proteas zabrakło takich nazwisk jak Steyn oraz Morkel. Dość nietypowo Test rozpoczął się w Drugi Dzień Świąt, na wzór tradycji australijskiej.

Anglia wygrała toss i wybrała atak. Ryzykowna decyzja, która zaczęła się mścić podczas Pierwszego Dnia rozgrywek pomimo sukcesu Anglików już w inicjalnej piłce meczu. Anderson usunął Elgara (0), który instynktownie musnął piłkę po zaplecznej do WK. Drugi z otwieraczy RPA, Markram (20), został usunięty w 10 serii przez Currana przy asyście Bairstowa. Mecz wydawał się iść zgodnie z planem Anglików, aż do momentu pojawienia się de Kocka (95) na scenie, który to dodał blisko tonę i tym samym zatrzymał ustawiczny atak Anglików. RPA ustąpiło pola dopiero Drugiego Dnia rano z dorobkiem 284 po 85 seriach.

Po zmianie warty Anglicy nie zdołali przetrzymać nawet jednego dnia. Burns (9) oraz Sibley (4) wrócili do szatni z cyframi. Kombinacja nowej piłki i agresywnego ataku szybko zaowocowały dywidendą dla RPA. Pierwsze cztery skalpy zostały akademicko zdjęte przez de Kocka na zapleczu. Jedynie Denly (50) wstrzymał czasowo potop. Bairstow (1) kompletnie bez formy wytrwał siedem minut, tzn. sześć piłek. Anglicy uciułali 181 ranów po 53 seriach i na wieczorną sesję jeszcze tego samego dnia ponownie wpuścili RPA na środek. Drugi innings gospodarzy już nie był tak przekonujący. W pierwszych piętnastu seriach Anglicy usunęli Markrama (2), Hamza’e (4), Elgara (22), du Plessis (20). Jako numer sześć objawił się Nortje, zamiast de Kocka, miał pełnić rolę mięsa armatniego na koniec sesji wieczornej. Poradził sobie doskonale, ponieważ wytrwał do Trzeciego Dnia zdobywszy 40. De Kock (34) wyglądał na zdeprymowanego, ale spokojnie uderzył parę szóstek z przewidywalnych koźlaków Archera. RPA potrzebowało zaledwie 62 serii, alby skumulować następne 272 rany na koncie. Prowadzenie 375.

Anglia w RPA: 1. Test (Trzeci Dzień). Supersport Park (Centurion). 28 grudnia 2019.

Anglicy rezolutnie, ale z zacięciem, rozpoczęli pogoń. Wybierając atak wiedzieli dokładnie, że bedą się bronić jako ostatni na popękanej i mocno zdezelowanej bieżni. Mimo tego Burns oraz Sibley (29) sytematycznie  podgryzali dorobek RPA. Bilans na koniec Trzeciego Dnia to 121-1. Deficyt 254 z 9 wyketami w zapasie. Teoretycznie do zrobienia. Niestety Burns (84) poległ Czwartego Dnia przed lunchem w 52 serii. Później Denley (31) w 57-mej. Tak długo jak talizman Stokes (14) fechtował w zwarciu jeszcze była nadzieja, ale ten zostal klinicznie usunięty przez Maharaja. Następnie nowa piłka dokończyla dzieła. Bairstow (9) ponowne zawiódł, Buttler (22) próbował grać, ale każda precyzyjna piłka podcinała mu skrzydła. Drugi innings Anglików zakończył się po 93 seriach z wynikiem 268.

Anglicy przegrali 1. Test różnicą 107 ranów. Po niepewnym występie zespołu w Nowej Zelandii – dwa Testy i przegrana 0-1 – pojawia się wiele znaków zapytania co do strategii angielskich selekcjonerów. Kwestią najbardziej kontrowersyjną jest brak spinnera w angielskiej ekipie. Atak składąjacy się z czterech szybkich miotaczach jest repetatywny i przewidywalny. Root dorywczo gra jako spinner, ale obarczenie jego takim obowiązkiem w dodatku do bycia kapitanem oraz kluczowym batsmanem jest wręcz nieodpowiedzialne. Następny Test zaczyna się w Kapsztadzie już w piątek 3 stycznia 2020.

Jerzy ‚Jurand’ Suchodolski

30 grudnia 2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s