Ashes 2. Test: Lord’s

Lord’s. Matecznik, kolebka, a obecnie świątynia krykieta. Bezdyskusyjnie jest to wspaniały teatr. Z jednej strony kanoniczny Pawilon, z drugiej futurystyczne Centrum Dziennikarskie. Tradycja i przyszłość. Na teren obiektu można wnosić własny alkohol. Podczas rozgrywek często mają miejsce dekadenckie sceny: publika strzela na trybunach szampanem, a korki lądują na perfekcyjnie utrzymanej murawie. Po 1. Teście cała Anglia żyła jednym pytaniem: jak wyeliminować Smitha. Nawet emeryci na przystankach autobusowych rozważali tę kwestię. Zmiany w zespołach: Leach za Aliego, Hazlewood za Pattinsona.

Test miał się zacząć w czwartek 14 sierpna 2019. Nie zagrano jednak ani jednej piłki. Kapryśne angielskie lato postanowiło nawilżyć trawniki. Drugiego Dnia wyjrzało słońce. Australia ponownie poprawnie odgadła rzut monetą i ku zdziwieniu wszystkich wybrała grę w polu. Otworzyli Burns i Roy. Duet w ataku to Cummins i Hazlewood. Ten drugi nie grał w 1. Teście, ale od razu uderzył w inicjalnej serii. Roy zmierzył się tylko z trzema piłkami i zszedł za 0. Tego dnia grano do 19.00, aby chociaż częściowo nadrobić trzy stracone sesje. Anglia zakończyła swoje rozdanie bilansem 258. Australia pojawiła się na środku późnym popołudniem. Nagle aura się zmieniła, jakby ktoś przerzucił wajhę. Zachmurzyło się. Archer debiutował w ataku, ale pod górkę vis-a-vis Pawilonu. Publika piała z zachwytu na jego widok, Archer jednak wydawał się tego nie słyszeć. Mimo sztucznego skupienia nie zdobył wyketu w tej sesji. To Broad ponownie usunął Warnera (3) piłką, która przez furtkę klinicznie oskalpowała paliki z drążków.

Trzeciego Dnia rozegrano tylko jedną partię, skończono tuż przed 13.00 po 24 seriach. Palec deszczu od rana wolno przesuwał się nad Londyn z zachodu, aż w końcu wskazał na Lord’s.  Dziewiczy wyket Testowy Archera to australijski otwieracz Bancroft (13), który został wręcz przybity LBW. Średnie prędkości miotania plasowały się pomiędzy 137 a 145 km/h. Jako numer czwarty wyszedł Smith. Archer rozpoczął swój zadziwiająco krótki nabieg i posłał piłkę w kierunku Smitha z predkością 150 km/h. To był tylko prolog tego, co miało nadejść później. Bilans Australii po Trzecim Dniu to 71-4. Deficyt 187.

Ashes 2. Test (Czwarty Dzień). Lord’s (Londyn). 17 sierpnia 2019.

Sobota. Czwarty Dzień Testu, zazwyczaj decydujący. Tym razem jednak nie był, z powodu pięciu odwołanych sesji. Wade (6), a później Paine (23) wspierali Smitha grając rozważnie. Archer zamienił kierunki, tzn. miotał od strony Pawilonu, teraz miał z górki i z wiatrem. Jedną z piłek trafił Smitha w lewą rękę, po czym dosłownie ściął go pierwszą piłką następnej serii. Ugodził Smitha w szyję piłką o rekordowej prędkości 155 km/h. Ten upadł na ziemię i otrzymał polecenie od lekarza, aby zejść z planszy. Siddle (9) musiał odebrać pozostałe piłki. Smith (92) wrócił jeszcze, uderzył parę czwórek, ale został wyeliminowany LBW przez Woakesa. Bilans Australii po pierwszym innigsie to 250. Zabrakło 8 do parytetu. Anglicy niechętnie bronili się jeszcze przez blisko dwie godziny do 19.00. Zgodnie z tradycją Roy (2) został usunięty wcześnie, tym razem przez Cumminsa, który także następną piłką wyeliminował Roota (0). Weteran Siddle odesłał Denley’a (26) i Burnsa (29). Bilans na koniec Czwartego Dnia: 96 za 4.

Piątego Dnia Stokes (115*) okopał się i do 90tki jechał ostrożnie. Później wrzucił czwórki i szóstki. Buttler (31) i Bairstow (30*) także przyspieszyli. Australia potrzebowała zdobyć 266 w 48 serii, aby wygrać; albo wybronić się przez dwie sesje, aby zremisować. Teraz to Australijczycy ratowali Test. Bohaterem stał się zmiennik Smitha, Labuschagne (59), który jako debiutant musiał stawić czoła Archerowi. Anglicy grali do końca, ale mecz zakończył się remisem. To Anglia jednak przejęła czasowo inicjatywę w tej edycji Ashes.

Jerzy ‚Jurand’ Suchodolski

19 sierpnia 2019

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s